suplementacja zelaza w ciazy

Po co żelazo dla kobiet w ciąży? Czy suplementacja żelaza w ciąży jest konieczna?

Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę nie tylko na swoją dietę, ale również na odpowiednią suplementację. Są bowiem szczególnie narażone na niedobory, które mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka. Żelazo dla kobiet w ciąży jest szczególnie ważne. Czytaj dalej, a dowiesz się dlaczego!

Czy trzeba suplementować żelazo w ciąży?

Na początku warto zaznaczyć, że sam etap planowania dziecka jest bardzo ważny. Dobrze wiedzieć, jak przygotować się do ciąży, żeby organizm był na nią gotowy, a wszelkie niedobory uzupełnione.

Zajście w ciąże nie musi oznaczać automatycznego suplementowania żelaza, jednak po dokonaniu niezbędnych badań, jeśli wykażą niedobór, należy takie uzupełnianie wdrożyć. Warto zaznaczyć, że kobietom w ciąży w znaczący sposób wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, dlatego też często występującym zjawiskiem jest jego niski poziom w organizmie przyszłej mamy.

Co więcej, lekarze biją na alarm, że coraz więcej osób suplementuje witaminy i minerały na własną rękę, bez przeprowadzenia potrzebnych badań. Nie jest to właściwe, ponieważ nadmiar witamin może być dla organizmu gorszy, niż ich brak. Bierzmy to pod uwagę, zanim sięgniemy po apteczne specyfiki i słuchajmy rad specjalistów.

Kobiety w ciąży powinny jednak zadbać o odpowiednia dietę, bogatą w żelazo, dzięki której będą w stanie zapobiec niedoborom tego pierwiastka.

Jaka jest dieta bogata w żelazo?

Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w żelazo powinna być podstawą jadłospisu przyszłej mamy. Żelazo można znaleźć m.in. w takich produktach spożywczych jak:

  • wątróbka,
  • czerwone mięso,
  • szpinak,
  • biała fasola,
  • czerwone buraki,
  • kasza gryczana,
  • płatki owsiane.

Zaznaczyć należy, że niestety, ale żelazo jest pierwiastkiem słabo przyswajalnym, a co za tym idzie w przypadku wystąpienia jego niedoboru, należy wprowadzić odpowiednią suplementację w ciąży, chroniącą przed wystąpieniem anemii.

Jakie żelazo w ciąży wybrać?

Suplementacja żelaza w ciąży musi być uzgodniona z lekarzem i to on powinien wskazać odpowiedni preparat. Jeśli wystąpi konieczność zażywania żelaza w ciąży, to należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami, pamiętając o kilku zasadach.

Suplementów nie przyjmuje się na pusty żołądek. Najlepiej zażywać je po śniadaniu i popijać wodą, najlepiej źródlaną. Woda mineralna nie jest zalecana z powodu możliwości tworzenia niekorzystnych połączeń z suplementami. Herbata i soki również są odradzane, ponieważ mogą hamować wchłanianie składników odżywczych.

Szukając odpowiedniego żelaza w ciąży, warto postawić na te jednoskładnikowe, natomiast należy je przyjmować, najlepiej po posiłku, bogatym w witaminę C, która wzmacnia jego wchłanianie.

Inną możliwością jest wybór odpowiednio skomponowanych suplementów diety, których składniki zostały dobrane dla kobiet w ciąży, tak aby na bieżąco zaspokajać wszelkie potrzeby organizmu co do witamin i minerałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *