samoobrona dla kobiet

Jak się bronić przed napastnikiem? Szybki kurs samoobrony dla kobiet

Samoobrona jest niezwykle istotną umiejętnością, a nawet niezbędną, zwłaszcza jeśli chodzi o własne zdrowie i życie. Szczególnie słabsze od mężczyzn kobiety są narażone na ataki. We współczesnym świecie zagrożenie może czyhać nie tylko ze strony człowieka, który posiada złe intencje, ale również napastnikiem może być dzikie zwierze. Jak nie dać się zaskoczyć i skutecznie się bronić?

Podstawowe zasady samoobrony kobiet

Nie musisz od razu zapisywać się na specjalny kurs samoobrony dla kobiet. Jednak na pewno warto znać kilka chwytów, które pozwolą Ci odeprzeć ewentualny atak i zapewnią większy komfort psychiczny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest unikanie sytuacji, które mogą stwarzać zagrożenie. Dlatego pierwsza zasada samoobrony kobiet to bycie uważną i obserwowanie tego, co się dzieje wokół.

A jeżeli nalazłaś się w potencjalnym niebezpieczeństwie przypadkowo lub wbrew własnej woli? Jeśli czujesz, że ktoś podąża za tobą krok w krok, odwróć się i w miarę możliwości przyjrzyj się tej osobie. Takie działanie może odstraszyć potencjalnego napastnika, ponieważ większość przestępców nie chce zostać rozpoznana.

W sytuacji, gdy jesteś świadkiem napaści, nie działaj w pojedynkę. Postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce oraz wezwij pomoc. Najlepszym rozwiązaniem będzie zadzwonienie po policję, a jeżeli sprawa zaczyna się zaostrzać, spróbuj zwrócić uwagę innych ludzi. Pamiętaj, że zawsze bezpieczniej jest działać w grupie niż samemu.

Techniki stosowane przy nauce samoobrony

Jeśli zostaniesz zmuszona do użycia siły, warto poznać kilka metod, które pomogą Ci się obronić. Nauka samoobrony wcale nie musi być skomplikowana, gdyż w zdecydowanej większości chwytów wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Poniżej znajdziesz podstawowe techniki, których uczą na profesjonalnych kursach samoobrony:

  • Rzut przez bark — postaraj się szybko złapać dłoń, którą przeciwnik chce Cię uderzyć. Dostaw stopę i półobrotem przerzuć napastnika na swoje plecy i rzuć nim o ziemię.
  • Uderzenie łokciem w twarz — kiedy przeciwnik próbuje zaatakować Cię głową, pochyl się i uderz go łokciem w twarz. Jest to bardzo skuteczna technika, zwłaszcza gdy przeciwnik jest dużo silniejszy od Ciebie. Taki cios zadany z zaskoczenia niejednokrotnie sprawia, że agresor traci przytomność.

Ile kosztuje kurs samoobrony?

Jeżeli czujesz się niepewnie i wiedza zawarta w internecie jest dla Ciebie niewystarczająca, weź udział w specjalnym kursie samoobrony dla kobiet. Cyklicznie w wielu miastach w Polsce, np. w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie, takie zajęcia są organizowane bezpłatnie. Inną możliwością jest skorzystanie z kursu odpłatnie, by nauczyć się bardziej zaawansowanych technik. Za kurs samoobrony dla kobiet możesz zapłacić zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Narzędzia do samoobrony

Nie znasz sztuk walki lub obawiasz się konfrontacji z przeciwnikiem? Rozważ zakup narzędzia lub całego zestawu do samoobrony. Do najpopularniejszych należą gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, paralizator. Do samoobrony możesz także wykorzystać rzeczy, które masz pod ręką: klucze, pasek od torebki, telefon, kamień lub butelkę.

Pamiętaj, że masz prawo chronić siebie, bliskich oraz własny majątek. W sytuacji zagrożenia postaraj się zachować zimną krew i trzymać emocje na wodzy.

3 comments

  • Roksana pisze:

    Ja zawsze noszę ze sobą policyjny gaz pieprzowy, który kupiłam w sklepie militarnym. Nie wyobrażam sobie wyjść bez niego wieczorem…

  • Paulina pisze:

    „Rzut przez bark — postaraj się szybko złapać dłoń, którą przeciwnik chce Cię uderzyć. Dostaw stopę i półobrotem przerzuć napastnika na swoje plecy i rzuć nim o ziemię” – a skąd ja niby wezmę tyle siły żeby 100 kilo chłopa przerzucić przez bark?

  • Fajterka pisze:

    To wiedza obowiązkowa dla każdej kobiety. Nie powinnyśmy się bać, wracając wieczorem do domu! Szkoda, że kursy samoobrony dla kobiet nie są ogólnodostępne….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *