brzuch ciążowy

Jak przygotować się do ciąży? 5 przydatnych wskazówek dla przyszłych mam

Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu kobiety, w dodatku nie łatwy ze względu na duże obciążenie dla organizmu. Aby odpowiednio zadbać o swoje zdrowie oraz o zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka, warto przygotować się do ciąży. W naszym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek.

Planowanie ciąży

Oczywistym jest, że wiele kobiet nie planuje z dużym wyprzedzeniem zajścia w ciążę, jeśli jednak należymy do tych, które lubią, gdy wszystko jest uporządkowane i wiemy, że w ciągu najbliższego roku będziemy się starać o dziecko, to powinnyśmy się z ta wiedzą udać do lekarza. Zarówno lekarz ginekolog, jak i lekarz rodzinny powinni nas przebadać. Niektórzy lekarze twierdzą, że taka wizyta rozpoczynająca przygotowania do ciąży powinna mieć miejsce nawet rok wcześniej.

Poprawa kondycji

Ciąża to bardzo duże obciążenie dla organizmu, dlatego też warto przed nią zadbać o swoja kondycję. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem w czasie ciąży oraz zwiększyć swoje szanse na szybki powrót do formy po urodzeniu dziecka, zwiększ swoją aktywność fizyczną. Możesz chodzić na aerobik, pilates, jeździć na rowerze, biegać, pływać, krótko mówiąc wybierz taki sport, który przyśpieszy Twoje bicie serca, wzmocni stawy i mięśnia, a jednocześnie będzie Ci sprawiał przyjemność.

Wykonanie odpowiednich badań

Podczas wizyty u lekarza rodzinnego oraz ginekologa dowiesz się zapewne jakie badania powinnaś wykonać. Do najczęstszych należą badanie funkcji tarczycy, badania profilaktyczne w kierunku kobiecych nowotworów, badania na toksoplazmozę i cytomegalię. Warto również sprawdzić poziom witaminy D3. Koniecznie należy się też wybrać n wizytę do dentysty.

maskotka na brzuchu

Zdrowe odżywianie i kwas foliowy

Co prawda ten podpunkt dotyczy wszystkich nas, niezależnie od tego czy chcemy zajść w ciążę czy nie, jednak to, czy nasz organizm jest odpowiednio odżywiony ma szczególne znaczenie dla kobiet, które chcą zostać mami zdrowych dzieci. Oprócz zdrowego jedzenia bogatego w składniki odżywcze, powinnyśmy również przyjmować kwas foliowy, który jest niezwykle ważny. Możliwe, że Wasz lekarz zaleci Wam przyjmowanie dodatkowo innych suplementów diety. Wiele osób zamieszkujących w naszej szerokości geograficznej ma niedobory witaminy D3, która również jest bardzo istotna dla zdrowia.

Rezygnacja z używek

To, że palenie, alkohol oraz inne używki nie wpływają korzystnie na nasz organizm wie każdy, jednak wiele osób bagatelizuje ich znaczenie. Jeśli poważnie myślisz o zajściu w ciążę, to koniecznie rzuć palenie i unikaj alkoholu. Powinno się również ograniczyć picie kawy, zrezygnować z napojów energetycznych, coca-coli i tym podobnych napojów. Według badań opublikowanych na łamach British Journal of Pharmacology picie kawy w dużych ilościach (ponad 4 filiżanki dziennie) może znacznie zmniejszyć szansę zajścia w ciążę. Zleca się również zrezygnowanie ze spożywania różnego rodzaju słodzików, gdyż często mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

One comment

  • kokietka pisze:

    Hmmm mam wątpliwości co do tej kondycji. Bo wszystkie kobiety, które znam, w ciąży zaniechały w ogóle ćwiczeń. że to niebezpieczne itd… no ale mi się też nie wydaje, żeby tak było… może to obawa przed tym, że coś się bedzie źle robiło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *