kobieta przed laptopem

Jak wrócić do pracy po urlopie wychowawczym?

Przyjście na świat dziecka to dla większości kobiet jedno z najważniejszych wydarzeń w ich życiu. Nic więc dziwnego, że wiele z nich decyduje się poświęcić swoim dzieciom jak najwięcej czasu i decydują się na wykorzystanie przysługującego im urlopu wychowawczego. Każdy urlop dobiega jednak kiedyś końca i trzeba wrócić do pracy, a powrót po tak długim czasie może być naprawdę trudny. Jak się do niego przygotować?

Obowiązki pracodawcy

Czy pracodawca ma obowiązek przyjąć do pracy osobę wracającą z urlopu wychowawczego? Tak, w dodatku ma obowiązek przyjęcia osoby wracającej po urlopie wychowawczym na to samo stanowisko, które zajmowała wcześniej, ewentualnie może to być stanowisko równorzędne lub odpowiadające jej kwalifikacjom. Wynagrodzenie nie może być przy tym niższe niż to sprzed urlopu. Należy jednak pamiętać o tym, że po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika, gdyż nie jest on już prawnie chroniony. Musi mieć jednak ku temu prawdziwe powody, gdyż w innym wypadku możemy sprawę oddać do Sądu Pracy, który zbada zasadność naszego zwolnienia.

Jak przygotować się do powrotu do pracy?

Będąc na urlopie wychowawczym warto interesować się tym, co dzieje się w pracy, mieć kontakt z innymi pracownikami i obserwować jakie następują zmiany, aby po powrocie nie dać się zaskoczyć nowym porządkom. Takie „trzymanie ręki na pulsie” może sprawić, że powrót do pracy nie będzie wiązał się z szokiem i łatwiej będzie nam się na nowo zaaklimatyzować. Co jednak w sytuacji, gdy w firmie, w której pracowałyśmy przed urodzeniem dziecka zaszły tak istotne zmiany, że nie wyobrażamy sobie już do niej powrotu? Co jeśli praca ta była tak wymagająca, że nie damy rady połączyć jej z obowiązkami związanymi z byciem mamą?

Zmiana pracy po urlopie wychowawczym

Jeśli nie czujemy się na siłach, by wrócić na uprzednio zajmowane stanowisko lub chcemy zmienić pracę na taką, w której łatwiej nam będzie godzić obowiązki związane z pracą oraz opieką nad dzieckiem, warto o tym pomyśleć na kilka miesięcy przed zakończeniem urlopu wychowawczego. Często obawiamy się, ze urlop wychowawczy będzie wyglądał jak czarna dziura w naszym CV, na szczęście nie musi tak być. Warto ten czas wykorzystać na zorientowanie się w sytuacji panującej na rynku pracy, wzięcie udziału w kursach przygotowawczych do pracy, jakie często organizują Urzędy Pracy czy też samodzielne podnoszenie swoich kwalifikacji poprzez różnego rodzaju kursy e-learningowe.

Ważne jest również to, by przygotować odpowiednio CV i zaznaczyć w nim okres urlopu wychowawczego, gdyż nowy pracodawca ma prawo o nim wiedzieć. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie się do rozmów kwalifikacyjnych, może nam w tym pomóc nawet koleżanka, która wcieli się w rolę rekrutera zadającego pytania.

Powrót do pracy po czasem nawet trzyletniej przerwie wiąże się na pewno z dużym stresem, jednak warto podejść do tego z optymizmem. W końcu bycie mamą uzbraja nas w dodatkowe doświadczenia i umiejętności, które możemy kreatywnie wykorzystać w pracy zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *