Wiele kobiet w ciąży obawia się podejmowania wszelkiego wysiłku fizycznego przez wzgląd na bezpieczeństwo dziecka. Nie oznacza to jednak, że całą ciążę powinnyśmy przeleżeć brzuchem do góry. Jeśli nie ma lekarskich przeciwwskazań, to warto być aktywną fizycznie i na pewno wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie zarówno psychiczne jak i fizyczne.
- Zalety aktywności fizycznej w czasie ciąży
- Ćwiczenia, które mogą wykonywać ciężarne
- Czego powinny unikać kobiety w ciąży
- Przeciwwskazania do podejmowania aktywności fizycznej
Zalety aktywności fizycznej w czasie ciąży
Regularne ćwiczenia wpływają na nas bardzo pozytywnie. Nie jedna kobieta w ciąży obawia się utraty figury, jaką miała przed urodzeniem dziecka, a aktywność fizyczna nie tylko zapobiega nadmiernemu przyrostowi tkanki tłuszczowej w tym czasie, ale również ułatwia odzyskanie wcześniejszej figury. Ponadto ruch poprawia krążenie, sprawia, że jesteśmy mniej ospali i zmęczeni, ułatwia zdrowy sen, koncentracje, a także jest świetnym narzędziem walki ze stresem. Pomaga uśmierzyć bóle pleców oraz walczyć z zaparciami i obrzękami, które bardzo często dokuczają ciężarnym. Odpowiednie ćwiczenia pomagają również przygotować mięśnie w okolicy krocza oraz miednicy do porodu.
Ćwiczenia, które mogą wykonywać ciężarne
Jest wiele dyscyplin, które stanowią świetną propozycję dla kobiet w ciąży. Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku, aktywność fizyczna ma być dla nas przede wszystkim rozrywką i relaksem, dlatego też musimy pamiętać o tym, żeby zbytnio się nie forsować. Wśród aktywności polecanych ciężarnym znajdziemy:
- pływanie,
- jogę,
- aerobik wodny,
- pilates,
- zajęcia fitness dla kobiet w ciąży,
- jazda na rowerku stacjonarnym,
- body ball,
- ćwiczenia mięśni Kegla.
Bardzo często kluby fitness organizują specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, warto z takiej oferty skorzystać, gdyż znajdujemy się wtedy pod czujnym okiem wykwalifikowanego trenera, który zadba o to, by wykonywane przez nas ćwiczenia były bezpieczne i zdrowe. Jeśli jednak nie mamy ochoty zapisywać się do klubu fitness, to zawsze pozostają nam regularne spacery, które stanowią bezpieczną i bardzo polecaną formę aktywności dla kobiet w ciąży.
Czego powinny unikać kobiety w ciąży
Bez wątpienia kategorycznie zabrania się uprawiania sportów ekstremalnych, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno matki jak i dziecka. Odradza się również wszelkie czynności, które mogą nas narazić na utratę równowagi i upadek. Rezygnujemy również ze sportów kontaktowych, takich jak karate czy judo, gdyż istnieje w tym wypadku ryzyko uderzenia w brzuch. Niewskazane jest również nurkowanie, jazda na nartach oraz zwykłym rowerze, czy intensywny jogging.
Przeciwwskazania do podejmowania aktywności fizycznej
Jeśli chcemy być aktywne, powinnyśmy to najpierw omówić z lekarzem prowadzącym ciąże. Wśród przeciwwskazań do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń znajdziemy: plamienia lub krwawienia, choroby serca, cukrzycę, astmę, słabą macicę, niskie łożysko. Także kobiety znajdujące się w grupie ryzyka poronienia nie powinny uprawiać żadnego sportu.