Kobieta trzymająca okulary

Okulary czy soczewki kontaktowe? Co jest lepsze?

Okulary czy soczewki? Odwieczny dylemat, szczególnie jeżeli chodzi o soczewki, które mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Co jest lepsze? Dlaczego wielu ludzi obawia się noszenia soczewek?

Zalety i wady okularów

Okulary znane są od lat i w przypadku wady wzroku najczęściej właśnie one są wybierane i wykorzystywane. Przez lata uległy wielu zmianom, stały się lżejsze, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów, szkła są odporniejsze i ciężej je zniszczyć, a do tego mogą posiadać bardzo ciekawe i modne oprawki, w których wygląda się zdecydowanie korzystniej. Są łatwe w zakładaniu i pielęgnacji, jednorazowo są stosunkowo drogie, ale zazwyczaj jest to zakup na lata (z ewentualną wymianą szkieł). I rzecz jasna – może je nosić każdy

Jeżeli chodzi o wady, mimo wszystko mogą ulec uszkodzeniu, a do tego wizualnie powiększają lub pomniejszają oczy. Przy zmianach temperatury parują, co utrudnia widzenie i przeszkadzają w czasie deszczu czy śniegu. W razie zgubienia lub uszkodzenia, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Do tego, jako że okulary znajdują się kilkanaście milimetrów przed okiem widzenie pod różnymi kątami może być mniej ostre, a widziane przedmioty mogą powiększone lub pomniejszone.

Zalety i wady soczewek kontaktowych

Ponieważ soczewka kontaktowa znajduje się na oku, widziany obraz zawsze zachowuje tę samą ostrość, do tego widzimy go w sposób naturalny bez powiększenia czy pomniejszenia. Do tego są bardzo lekkie i nie zmieniają wyglądu oczu, jak również i dają nam pewną swobodę ruchów. Nie ma obawy, że się potłuką, ani że będą parować lub zbierze się na nich deszcze czy śnieg. Nasze oczy widać bezpośrednio i nie zawierają dodatkowych powłok (chyba że UV). W przypadku zniszczenia lub zgubienia ich wymiana jest stosunkowo tania. No i można nosić dodatkowo okulary przeciwsłoneczne.

Jakie są wady soczewek? Przede wszystkim nie każdy może je nosić, mając na przykład alergię czy jakieś schorzenia i infekcje oczu, jak łzawienie, pieczenie, ból czy chroniczny nieżyt spojówek, przez co ich noszenie może być niewskazane. Ich założenie zabiera także więcej czasu i należy najpierw nabrać wprawy, by robić to sprawnie i prawidłowo. Dodatkowo w przypadku soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku konieczna jest ich pielęgnacja za pomocą specjalnego płynu. Zdecydowanie też nie powinno się zasypiać w soczewkach, ponieważ może to być niebezpieczne.

Co lepsze: okulary czy soczewki?

Pytanie wydaje się dosyć trudne i patrząc na wypisane wady i zalety, można byłoby stwierdzić, że soczewki wypadają o wiele lepiej w tym zestawieniu. Poniekąd tak jest i zapewne jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do ich noszenia, nie powinno być problemów. Warto jednak powiedzieć od razu, że jest to przede wszystkim kwestia wyboru, gustu, upodobań oraz własnych preferencji. Można je ze sobą zrównoważyć, choć trzeba przyznać, że soczewki pozwalają na więcej. Wybierzmy więc to, co będzie nam bardziej odpowiadać, a wcześniej warto skonsultować się w okulistą.

Dlaczego ludzie obawiają się soczewek kontaktowych?

Wielu ludzi jest przeciwnych soczewkom głównie przez wzgląd na swoje obawy, związane z tym, że trzeba je włożyć do oka. Już to, że trzeba majstrować przy oczach wzbudza naszą niechęć i silny protest przeciw próbie ich założenia. Wielu osobom wydaje się również, że soczewki są gorsze od okularów, a także wysuszają oczy i są szkodliwe, co jednak nie jest prawdą.

Soczewki kontaktowe to na pewno dobre rozwiązanie, szczególnie dla osób młodych i aktywnych, a wielu z nich otwarcie przyznaje, że ich noszenie podnosi poczucie ich wartości, a także zdecydowanie jest to dla niej wygodniejsza opcja.

One comment

  • Okularnica pisze:

    Nie lubię soczewek, ONLY OKULARY! Jakoś przeraża mnie myśl o wsadzaniu szkieł kontakotwych do oka, brr, na samą myśl aż mną wzdryga. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *