Samochód marki Audi

Jak dbać o auto, czyli podstawowa wiedza każdego posiadacza samochodu

Każdy posiadacz samochodu powinien wiedzieć o tym, że trzeba o niego dbać. Jednak żeby móc się cieszyć przyjemną i komfortową jazdą należy postarać się o to, by utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Do tego potrzeba czegoś więcej niż tylko sprzątanie i mycie – o czym dobrze jest pamiętać?

Mycie i sprzątanie samochodu to podstawa

Wiele o właścicielu mówi jego samochód i nie chodzi tu o markę czy model, ale o to, w jakim stanie się pojazd znajduje. Auto zabrudzone i pełne śmieci z pewnością nie będzie robiło dobrego wrażenia. Żeby o nie zadbać trzeba więc pamiętać o regularnym myciu czy to samodzielnym, czy przez odwiedzanie myjni samochodowych. Czysty i schludny samochód wygląda zdecydowanie lepiej. Przy okazji warto też pamiętać o zadbaniu o lakier. Odpowiednie zabezpieczenie z użyciem wosku pozwoli na ochronę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Obowiązkowe coroczne przeglądy u mechanika

Każdego posiadacza samochodu obejmuje obowiązek corocznego przeglądu pojazdu u mechanika, który jest czymś więcej niż tylko zwykłą pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. Pozwala to na kontrolowanie sprawności pojazdu i ewentualną naprawę usterek jeżeli będzie taka konieczność. Warto też pamiętać aby takie przeglądy robić także w momencie, gdy np. planujemy dłuższy wyjazd i sprawność auta ma dla nas duże znaczenie. Dobrze jest zrobić przegląd wszystkich najważniejszych części w samochodzie jak silnik, sprzęgło, układ hamulcowy, zawieszenie, klimatyzacja, amortyzacja czy koła dwumasowe. Każdy z tych podzespołów może zaważyć o bezpieczeństwie.

Regularna wymiana opon

Opony to ważna część samochodu, bez nich ciężko byłoby jechać, ale nie same opony są tu istotne, co ich rodzaj i jakość. Wiadomo, że zależnie od pory roku należy dostosować ogumienie do panujących warunków – inne w porach cieplejszych, inne na zimę. Równie ważna jest także okresowa wymiana opon na nowe, ponieważ z czasem bieżnik zużywa się tracąc na przyczepności, a tym samym może stanowić zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Ważne jest także ciśnienie w oponach – powinno być zgodne z zaleceniami producenta.

Mechanik wymieniający opony

Zadbaj o dobre paliwo

Żeby zadbać o swój samochód, warto pamiętać też o tym, czym go tankujemy. To, co wlewamy do baku może mieć ogromne znaczenie dla silnika pojazdu i mieć na niego zgubny wpływ. Jeżeli chcemy, aby samochód posłużył nam długo, należy tankować tylko i wyłącznie na sprawdzonych i dużych stacjach, gdzie jakość oferowanego paliwa będzie z całą pewnością wysoka. Czasem może się to wiązać z większymi kosztami, ale na pewno nie tak dużymi jak perspektywa naprawy czy wymiany silnika i innych podzespołów.

Eco-driving – nowy model jazdy

Na sprawność i dobry stan auta wpływa także to, jak nim jeździmy. Jakiś czas temu pojawiło się pojęcie eco-driving’u, które było istną rewolucją podejścia do prowadzenia auta. O co konkretnie chodzi? Mówiąc najprościej jest to umiejętność ekonomicznego i rozsądnego prowadzenia samochodu. W ten sposób zmniejsza się eksploatację auta, odciąża silnik i wszystkie inne układy mechaniczne pojazdu, a to przekłada się również na mniejsze zużycie paliwa. Tym samym nasz samochód zdecydowanie dłużej pozostaje sprawny.

Każdy kierowca, któremu zależy na tym, by jego samochód służył mu długo i dobrze, powinien pamiętać o tym, by dbać o niego regularnie – robić mu przeglądy, naprawiać usterki, czyścić i tak nim kierować, by mu nie szkodzić. Trzymanie się tych wytycznych pozwoli na cieszenie się jazdą przez długie lata bez żadnych zakłóceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *