Samochód marki Audi

Jak dbać o auto, czyli podstawowa wiedza każdego posiadacza samochodu

Każdy posiadacz samochodu powinien wiedzieć o tym, że trzeba o niego dbać. Jednak żeby móc się cieszyć przyjemną i komfortową jazdą należy postarać się o to, by utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Do tego potrzeba czegoś więcej niż tylko sprzątanie i mycie – o czym dobrze jest pamiętać?

Mycie i sprzątanie samochodu to podstawa

Wiele o właścicielu mówi jego samochód i nie chodzi tu o markę czy model, ale o to, w jakim stanie się pojazd znajduje. Auto zabrudzone i pełne śmieci z pewnością nie będzie robiło dobrego wrażenia. Żeby o nie zadbać trzeba więc pamiętać o regularnym myciu czy to samodzielnym, czy przez odwiedzanie myjni samochodowych. Czysty i schludny samochód wygląda zdecydowanie lepiej. Przy okazji warto też pamiętać o zadbaniu o lakier. Odpowiednie zabezpieczenie z użyciem wosku pozwoli na ochronę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Obowiązkowe coroczne przeglądy u mechanika

Każdego posiadacza samochodu obejmuje obowiązek corocznego przeglądu pojazdu u mechanika, który jest czymś więcej niż tylko zwykłą pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. Pozwala to na kontrolowanie sprawności pojazdu i ewentualną naprawę usterek jeżeli będzie taka konieczność. Warto też pamiętać aby takie przeglądy robić także w momencie, gdy np. planujemy dłuższy wyjazd i sprawność auta ma dla nas duże znaczenie. Dobrze jest zrobić przegląd wszystkich najważniejszych części w samochodzie jak silnik, sprzęgło, układ hamulcowy, zawieszenie, klimatyzacja, amortyzacja czy koła dwumasowe. Każdy z tych podzespołów może zaważyć o bezpieczeństwie.

Regularna wymiana opon

Opony to ważna część samochodu, bez nich ciężko byłoby jechać, ale nie same opony są tu istotne, co ich rodzaj i jakość. Wiadomo, że zależnie od pory roku należy dostosować ogumienie do panujących warunków – inne w porach cieplejszych, inne na zimę. Równie ważna jest także okresowa wymiana opon na nowe, ponieważ z czasem bieżnik zużywa się tracąc na przyczepności, a tym samym może stanowić zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Ważne jest także ciśnienie w oponach – powinno być zgodne z zaleceniami producenta.

Mechanik wymieniający opony

Zadbaj o dobre paliwo

Żeby zadbać o swój samochód, warto pamiętać też o tym, czym go tankujemy. To, co wlewamy do baku może mieć ogromne znaczenie dla silnika pojazdu i mieć na niego zgubny wpływ. Jeżeli chcemy, aby samochód posłużył nam długo, należy tankować tylko i wyłącznie na sprawdzonych i dużych stacjach, gdzie jakość oferowanego paliwa będzie z całą pewnością wysoka. Czasem może się to wiązać z większymi kosztami, ale na pewno nie tak dużymi jak perspektywa naprawy czy wymiany silnika i innych podzespołów.

Eco-driving – nowy model jazdy

Na sprawność i dobry stan auta wpływa także to, jak nim jeździmy. Jakiś czas temu pojawiło się pojęcie eco-driving’u, które było istną rewolucją podejścia do prowadzenia auta. O co konkretnie chodzi? Mówiąc najprościej jest to umiejętność ekonomicznego i rozsądnego prowadzenia samochodu. W ten sposób zmniejsza się eksploatację auta, odciąża silnik i wszystkie inne układy mechaniczne pojazdu, a to przekłada się również na mniejsze zużycie paliwa. Tym samym nasz samochód zdecydowanie dłużej pozostaje sprawny.

Każdy kierowca, któremu zależy na tym, by jego samochód służył mu długo i dobrze, powinien pamiętać o tym, by dbać o niego regularnie – robić mu przeglądy, naprawiać usterki, czyścić i tak nim kierować, by mu nie szkodzić. Trzymanie się tych wytycznych pozwoli na cieszenie się jazdą przez długie lata bez żadnych zakłóceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *