Parzenie kawy

Kawa czy herbata? Co jest lepsze, co zdrowsze?

Kawa i herbata to dwa napoje, które cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi. Znaleźć mogą się zarówno gorący zwolennicy kawy, jak i zagorzali miłośnicy herbaty, a argumentów za tym, co jest lepsze nie brakuje. W takim razie warto zadać sobie powtarzane tak często pytanie – co jest lepsze, kawa czy herbata?

Jakie korzyści ma picie herbaty?

Herbata ma bardzo bogatą historię, sięgającą jeszcze czasów starożytnych, a dziś możemy cieszyć się jej smakiem w bardzo wielu różnych odmianach i typach. Herbata posiada związki przeciwutleniaczy, które wspomagają walkę z różnymi zapaleniami. Zawiera również antyoksydanty zwalczające wole rodniki. Picie herbaty pomaga także w utrzymaniu dobrej kondycji naczyń krwionośnych, chroniąc je przed zatorem, udarem oraz zawałem serca. Wielu utrzymuje, że regularne spożywanie herbaty może ochronić przed chorobami nowotworowymi.

Inną bardzo pozytywnym aspektem herbaty jest zawarty w niej fluor, który działa moczopędnie, a w przypadku herbaty czerwonej można też mówić o wsparciu w procesie odchudzania. Do tego zwiększa gęstość kości!

Jakie są wady picia herbaty?

Wiadomo, że wszystko należy spożywać w umiarze i herbata pomimo tak wielu zalet, ma też swoje wady. Jeżeli pijemy dużo mocnej herbaty, możemy narazić swoje zęby na odbarwienie, a zawarta w niej tanina wypłukuje z organizmu żelazo. Dodatkowo pita w dużych ilościach może przyczyniać się do powstania kamieni nerkowych i niewskazana jest dla anemików, ponieważ utrudnia przyswajanie białka.

Herbata

Jakie korzyści płyną z picia kawy?

Niektórzy twierdzą, że kawa to napój bogów i nie ma się co dziwić. Dzięki zawartości kofeiny, pobudza nas do działania, ale jej zalet jest więcej. Przede wszystkim, podobnie jak herbata może zmniejszyć szanse zachorowania na nowotwory, ale także i na depresję, chorobę Parkinsona czy marskość wątroby. Kawa wspomaga koncentrację oraz pobudza mięśnie do działania, redukując ból w trakcie ćwiczeń. Dodatkowo wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, zmniejsza uczucie głodu, jak również pomaga przy niwelowaniu bóli migrenowych.

Jakie są wady picia kawy?

Każda zaleta może stać się też wadą. Osoby mające problemy z ciśnieniem powinny bardzo uważać, ponieważ kawa znacząco je podnosi. Dodatkowo regularne picie kawy odbarwia zęby oraz nieznacznie zmniejsza gęstość kości. Pijąc kawę espresso można narazić się na podwyższenie poziomu złego cholesterolu we krwi, a większa kwaskowatość tego napoju sprawia, że może powodować problemy trawienne. Przede wszystkim jednak kawa bardzo mocno wypłukuje wodę z organizmu, a co za tym idzie, jest odpowiedzialna za odwodnienie. Zbyt duża ilość wypijanej kawy to większa szansa na stany zapalne, choroby serca i cukrzycę.

kawa

Co jest lepsze – kawa czy herbata?

Kawa i herbata mają swoje wady i zalety, tak samo jak i swoich zwolenników i przeciwników. Jaka jest tutaj najlepsza odpowiedź? Faworyzowanie jednego z tych napojów to kwestia osobistego podejścia – i kawa i herbata są zdrowe i smaczne, ale przy tym należałoby zachować umiar w ich piciu. Wszystko co dobre i zdrowe przestaje takie być, gdy spożywa się je w nadmiarze i tak samo jest w tym przypadku. Przy czym warto też zapamiętać, że jeżeli zależy nam na korzystnym wpływie z jednego albo drugiego napoju, należy sięgać po te najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *