przemoc wobec kobiety

Czy posiadanie gazu pieprzowego jest legalne? Jaki gaz pieprzowy dla kobiety?

Gaz pieprzowy jest jednym z narzędzi, które kobiety najczęściej wykorzystują do samoobrony w sytuacji zagrożenia. Jego działanie jest krótkotrwałe, jednak daje szansę na ucieczkę osobie, która znalazła się w niebezpieczeństwie. Czy używanie gazu pieprzowego jest legalne? Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Czy gaz pieprzowy jest legalny?

W Polskim prawie stosowanie gazu pieprzowego do samoobrony w granicach obrony koniecznej jest całkowicie legalne. Reguluje to Art. 11 Ustawy o Broni i Amunicji, w której wskazano, że posiadanie tego narzędzia w celu ochrony nie wymaga specjalnego pozwolenia. Jednak musisz pamiętać, że gaz pieprzowy należy stosować w uzasadnionych przypadkach, ponieważ nieprzestrzeganie tej zasady może pociągać za sobą poważne konsekwencje.

Jaki gaz pieprzowy dla kobiety?

Na jaki gaz pieprzowy się zdecydować? Który z dostępnych na rynku jest najskuteczniejszy? Na te pytania trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każda kobieta ma swoje osobiste preferencje. Na pewno uda Ci się znaleźć odpowiedni gaz pieprzowy dla dziewczyny, zwłaszcza że w sklepach dostępne są trzy rodzaje gazów pieprzowych:

  • Gaz stożkowy (w formie mgły) nie wymaga dokładnego celowania w określoną część ciała napastnika, ponieważ rozpylona mgła osiąga średnicę kilkunastu centymetrów. Ten rodzaj gazu pieprzowego sprawdza się w sytuacji, gdy przeciwników jest więcej i stoją oni dosyć blisko siebie. Wadą gazu stożkowego jest jego podatność na działanie warunków atmosferycznych, takich jak wiatr czy deszcz. To znacznie utrudnia mu dotarcie do celu, przez co osoba, która chciała się obronić, również może zostać opryskana.
  • Gaz pieprzowy w formie strumienia jest bardziej odporny na działanie czynników zewnętrznych. Możesz go rozpylić ze znacznej odległości, więc jego zastosowanie da Ci większe poczucie bezpieczeństwa. Po naciśnięciu z pojemnika jest wystrzeliwany strumień cieczy, a gaz przykleja się do celu. Użycie gazu strumieniowego jednak wymaga dużej dokładności, ponieważ strumień nie roznosi się zbyt szeroko w atmosferze. Dlatego musisz wycelować w wybraną część ciała napastnika.
  • Gaz pieprzowy w żelu to niezwykle precyzyjny rodzaj gazu, ponieważ wystrzeliwany strumień jest odporny na działanie wiatru i deszczu. Ma formę piany, która wyniku kontaktu z celem zwiększa swoją objętość i ściśle przywiera do skóry, tak że bardzo trudno jej się pozbyć. Gaz pieprzowy żelowy zazwyczaj posiada w swoim również składzie barwniki naznaczające agresora. Ten rodzaj gazu możesz stosować nawet w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ nie roznosi się w powietrzu. Pamiętaj jednak o odpowiednim dystansie od przeciwnika.

Jak używać gazu pieprzowego?

Jeśli czujesz się niepewnie, możesz przećwiczyć stosowanie gazu pieprzowego. Dzięki temu podczas niebezpieczeństwa będziesz mogła go sprawnie wyjąć z torebki lub kieszeni płaszcza i właściwie skierować w stronę napastnika. Najlepszy efekt uzyskasz wtedy, kiedy trafisz w oczy, nos lub usta agresora. Gaz pieprzowy działa w ciągu kilku sekund.

Przy wyborze gazu pieprzowego dla kobiety warto wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale także warunki środowiskowe, w których być może zostaniesz zmuszona go użyć. Pamiętaj, że stosując gazu pieprzowy w obronie własnej lub bliskich, nie łamiesz prawa, więc nie obawiaj się chronić swojego zdrowia i życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *