Masz problemy z laktacją po porodzie? Obawiasz się, że ominie Cię tak ważny w życiu każdej mamy okres karmienia piersią? Zastanawiasz się, co może pomóc na problemy z laktacją? Podpowiemy Ci, jak zwiększyć produkcję pokarmu i jakie witaminy dla kobiet karmiących piersią są najlepsze.
- Zrównoważona dieta na problemy z laktacją
- Witamina D dla kobiet karmiących
- Witamina A na problemy z laktacją
- Witamina C ważna podczas laktacji
- Wapń na problemy z laktacją
- Magnez ważny podczas karmienia piersią
- Żelazo istotne podczas laktacji
Zrównoważona dieta na problemy z laktacją
Zanim zaczniesz suplementować witaminy dla matek karmiących, zastanów się, czy dostarczasz organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Nieodpowiednia dieta może być powodem problemów z laktacją. Karmienie piersią jest dużym wysiłkiem energetycznym dla ciała kobiety, dlatego w tym okresie wzrasta też zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Matka karmiąca powinna przyjmować średnio o 500 kcal więcej niż przed ciążą. Zbilansowana dieta bogata w białko odgrywa bardzo ważną rolę w czasie laktacji, dlatego pamiętaj o spożywaniu produktów mlecznych, warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. Stanowią one źródło cennych witamin i mikroelementów.
Szczególnie potrzebne podczas laktacji związki organiczne to m.in. witaminy D, A, C, te z grupy B. Istotne jest również dostarczanie organizmowi takich minerałów jak wapń, magnez, żelazo, jod, kwas foliowy i miedź. Nie należy również zapominać o zdrowych kwasach tłuszczowych omega-3.
Witamina D dla kobiet karmiących
Jedną z niezbędnych substancji dla kobiet karmiących jest witamina D. Pełni ona bardzo ważną funkcję w procesie mineralizacji tkanki kostnej. Znajdziesz ją w takich produktach spożywczych jak jaja, masło i ryby. Zapotrzebowanie matki na witaminę D w okresie laktacji wynosi 1500-2000 jednostek na dobę.
Witamina A na problemy z laktacją
Wśród najlepszych składników odżywczych dla kobiet karmiących piersią znajduje się również witamina A. Odgrywa ona ważną rolę w procesie regeneracji naskórka, wykazuje działanie przeciwnowotworowe i wspomaga narząd wzroku. Produkty bogate w witaminę A to m.in. tłuste ryby, mleko, masło, mięso, a także warzywa takie jak szpinak i dynia.
Witamina C ważna podczas laktacji
Do składników odżywczych ważnych dla matek karmiących zalicza się także witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne i wspomaga gojenie się ran. Bogactwem witaminy C są warzywa i owoce — takie jak czerwona papryka, natka pietruszki, czarna porzeczka, pomarańcza czy też kiwi.
Wapń na problemy z laktacją
Wapń stanowi bardzo istotny składnik diety kobiety karmiącej piersią. Znajduje się on głównie w przetworach mlecznych — mleku, jogurtach i serach. Zapotrzebowanie na wapń w czasie laktacji to 1000-1300 mg w ciągu dnia.
Magnez ważny podczas karmienia piersią
Istotne jest również spożywanie przez matkę karmiącą produktów bogatych w magnez. Wspomaga on układ nerwowy i zapobiega niedokrwistości. Magnez znajdziesz m.in. w bananach, kiełkach zbóż i orzechach.
Żelazo istotne podczas laktacji
Podczas karmienia piersią warto dostarczać organizmowi pokarmy zawierające żelazo. Jego niedobór powoduje anemię, dlatego pamiętaj o spożywaniu ryb, mięsa, zielonych warzyw, a także pieczywa pełnoziarnistego, które stanowią źródło żelaza.
Bardzo ważne podczas laktacji jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jeśli cierpisz na niedobór witamin, możesz je suplementować, jednak w pierwszej kolejności zadbaj o dostarczanie ich w jedzeniu.