Pierwsza randka to bardzo emocjonujące spotkanie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Każde z nich chce wypaść przed drugą osoba jak najlepiej, co jest trudnym wyzwaniem biorąc pod uwagę, że przeważnie nie zna jej zbyt dobrze. Jak zachowywać się na pierwszej randce, o czym mówić, a czego unikać, aby mieć pewność, że to nie ostatnie spotkanie?
- Okazuj entuzjazm, ale z umiarem
- O czym rozmawiać na pierwszej randce?
- Mowa ciała, czyli co jest ważniejsze od słów
- Czego nie wolno robić na pierwszej randce?
Okazuj entuzjazm, ale z umiarem
Każdy, kto przygotowywał się kiedyś do pierwszej randki wie, jak silne emocje temu towarzyszą. Takie spotkanie budzi w nas ekscytację i bywa, że trudno nam pohamować swój entuzjazm. Osoby radosne i pełne energii są postrzegane bardzo pozytywnie, jednak we wszystkim trzeba znać granice. Na pierwszym spotkaniu z osobą, która jest dla nas potencjalnym partnerem lub partnerką powinniśmy być otwarci i pogodni, ale zbytnie rozemocjonowanie, podobnie jak smutek nie są dobrze widziane.
O czym rozmawiać na pierwszej randce?
To pytanie dręczy każdego, kto przygotowuje się do pierwszej randki. Boimy się krępującej ciszy, która mogłaby sprawić, że w oczach drugiej osoby wyjdziemy na nudziarzy. Ustalanie z góry tematów może nas trochę uspokoić, ale realizacja planu nie zawsze jest możliwa, dlatego nie przywiązujmy się za bardzo do swojej listy. Ważniejsze jest to, o czym nie powinno się rozmawiać podczas takiego spotkania. Wśród tematów, których zdecydowanie powinniśmy unikać są takie, które prowadzą do poważnych światopoglądowych dyskusji, a więc kwestie moralne, polityka i religia. Staramy się natomiast poruszać kwestie, w których obie strony mogą mieć coś do powiedzenia, aby nikt nie czuł się skrępowany czy zdominowany przez rozmówcę.
Mowa ciała, czyli co jest ważniejsze od słów
Tematy rozmów są bardzo istotne, jednak na spotkaniu takim jak pierwsza randka nie do końca świadomie zwracamy dużo większą uwagę na przekaz niewerbalny, a więc mowę ciała. W związku z tym ważne jest, abyśmy nie przyjmowali pozycji zamkniętej, czyli np. nie splatali rąk na wysokości klatki piersiowej. Dobrze jest, gdy przyjmujemy pozycję zbliżoną do pozycji naszego rozmówcy, a więc możemy oprzeć policzek na dłoni, jeśli ona/on tak robi, lub pochylić się delikatnie w stronę rozmówcy, jeśli on/ona pochyla się w naszą. Oczywiście nie można przesadzić, bo efekt będzie groteskowy i może zdenerwować drugą osobę, jeśli poczuje, że ją naśladujemy.
Czego nie wolno robić na pierwszej randce?
Jeśli chodzi o to, jak zachowywać się na takim spotkaniu i o czym mówić, możemy spokojnie postawić na spontaniczność. Jest jednak kilka rzeczy, których powinniśmy unikać jak ognia. Przede wszystkim wybieramy strój, który będzie ładny, podkreśli nasze atuty, ale nie powinniśmy przy tym wyglądać zbyt elegancko lub wyzywająco. Ponadto unikamy okazywania (zarówno w rozmowie, jaki i w gestach) zainteresowania seksualnego. Oczywiście naturalne i stosowne komplementy nie są niczym złym, jednak zbytni nacisk na fizyczną stronę znajomości może być źle odebrany, zwłaszcza przez kobiety. Pozostawmy to na kolejne spotkania.
Ja mam zawsze problem z tym o czym rozmawiać :/ jestem trochę nieśmiała i trudno mi zapoczątkować rozmowę. Lepiej jest, jak trafi się gadatliwy chłopak albo po prostu taki, który przejmuje inicjatywę w rozmowie. Ja pomimo tych wszystkich wskazówek i tak nie wiem, co mam mówić.