Rozpad małżeństwa

Rozwód, opieka nad dzieckiem… w czym jeszcze wspiera adwokat rozwodowy?

Podczas rozwodu czy spraw związanych z ustaleniem zakresu opieki nad dzieckiem, nierzadko potrzebna jest pomoc doświadczonego adwokata od prawa rodzinnego. Co może dla Ciebie zrobić? Podpowiadamy, w jaki sposób dobry adwokat może Cię wesprzeć.

Rozwód

Czy adwokat rozwodowy jest konieczny podczas przeprowadzenia tego procesu? Nie, aczkolwiek często w bardzo dużym stopniu pomaga, odciąża w formalnościach, wyjaśnia skomplikowane przepisy.

Zwłaszcza w sytuacji, gdy rozwód będzie odbywać się z orzekaniem o winie. Wtedy należy udowodnić, kto jest winny rozpadowi pożycia małżeńskiego. Takie sprawy nigdy nie są proste i to dla obu stron, wymagają opowiadania o osobistych, intymnych aspektach wspólnego życia. Często wiąże się to z tzw. praniem brudów, padają wzajemne oskarżenia.

Co więcej, dobry adwokat nie wesprze Cię tylko pod względem prawnym, ale zrobi wszystko, by jak najmniej boleśnie Cię przez to przeprowadzić. Natomiast w sytuacji, gdy małżonkowie nie decydują się na orzekanie o winie i są zgodni w kwestii podziału majątku, pomoc prawnika może okazać się zbyteczna.

Alimenty

Warto wiedzieć, że adwokat rozwodowy pomaga m.in. w sprawach o alimenty (sprawdź stronę: adwokat-krzyzak.pl), nie tylko na rzecz dzieci, ale również rozwiedzionego małżonka.

Jeśli rozwód odbywał się z orzekaniem o winie, strona, która nie została uznana winną rozpadu małżeństwa, może dochodzić przyznania alimentów. Przy czym tutaj trzeba zaznaczyć, że ich wysokość powinna być adekwatna do potrzeb.

Ponadto alimenty przysługują dzieciom, które nie są w stanie się samodzielnie utrzymać (nie ukończyły 18 roku życia lub podejmują naukę).

Takie sprawy rodzinne mogą toczyć się nie tylko o przyznanie środków, ale także o ich obniżenie, podwyższenie lub ustalenie ich wygaśnięcia.

Władza rodzicielska

Jeśli podczas rozwodu małżonkowie nie potrafią porozumieć się w kwestii zakresu władzy rodzicielskiej nad niepełnoletnim dzieckiem, ostateczną decyzję podejmuje sąd opiekuńczy. Może on pozbawić władzy rodzicielskiej, ograniczyć ją lub zawiesić jej wykonywanie.

Prawo rodzinne w takich przypadkach stawia na najwyższym miejscu dobro dziecka. Często jednak pomoc adwokata jest potrzebna do tego, aby ustalić, kto będzie sprawować najlepszą opiekę nad małoletnim.

Kontakty rodzicielskie

Gdy rodzice się rozwodzą, konieczne jest ustalenie, u którego z nich dzieci będą stale przebywać. Oprócz tego określany jest zakres kontaktów z dzieckiem. Nie zawsze jednak małżonkowie potrafią dojść w tej kwestii do porozumienia. Wtedy sąd ustala, co będzie korzystniejsze dla małoletniego. Prawnik może zebrać i przedstawić dowody świadczące o tym, że należy ograniczyć kontakty z dzieckiem lub wręcz przeciwnie – zwiększyć ich częstotliwość.

 

Jak widać, prawnik może pomóc w wielu sytuacjach. Warto skorzystać z jego usług, gdy ogrom formalności związanych z rozwodem lub ustaleniem praw do opieki nad dzieckiem Cię przytłacza, lub gdy obawiasz się, że Twój partner będzie stwarzać problemy w jakiejkolwiek z tych kwestii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *