Wybór zawodu to bardzo ciężka sprawa, ponieważ w znacznej mierze będzie nas on definiował już do końca życia. Wiele osób zadaje sobie pytania typu: co warto robić, jaki zawód jest przyszłościowy, gdzie szukać pracy i tym podobne. To ważna decyzja, której nie powinno się jej podejmować zbyt pochopnie. Czym się więc kierować?
- Jakie są moje predyspozycje zawodowe?
- Czym kierować się przy wyborze zawodu?
- Chcesz robić karierę – rozwijaj się
- Czy korzystać z testów preferencji zawodowych?
- Jakie zawód wybrać?
Jakie są moje predyspozycje zawodowe?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje zainteresowania, hobby i predyspozycje. Teraz bardzo modne jest mówienie o tym, które zawody są najlepsze i dają największe perspektywy na przyszłość, ale prawda jest taka, że wcale nie jest to takie łatwe. Nasze własne predyspozycje mocno nas warunkują – jeżeli nie mamy zdolności technicznych, to pchanie się na politechnikę, na robotykę i automatykę nie ma sensu – zwyczajnie sobie z tym nie poradzimy i w tej branży nie zdziałamy nic. Trzeba liczyć siły na zamiary, a każdy ma jakiś talent, jakąś szczególną zdolność, która wyróżnia go na tle innych i trzeba to wykorzystać, a nie kierować się tym, co zdaniem wielu jest „najlepsze”.
Czym kierować się przy wyborze zawodu?
Nie jest to na pewno łatwe, ale z pewnością trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości, zainteresowania, a także nasze własne chęci. Nic nie przychodzi łatwo i bez wysiłku, należy więc obrać takie kierunek, który z naszej perspektywy będzie nam najbardziej odpowiadał. Z pewnością trzeba sobie też zadać kilka pytań. Czy chce pracować z ludźmi? Wolę monotonną pracę z określonymi funkcjami czy taką która pozwoli mi się wykazać? Szukam pracy na pewien okres czy może planuje związać się z daną branżą czy firmą na długi czas? Należałoby przede wszystkim wypisać wszystkie swoje słabe i mocne strony oraz oczekiwania jakie mamy wobec pracy.
Chcesz robić karierę – rozwijaj się
Jak zostało to już wspomniane, nic nie przychodzi samo z siebie i jeżeli chcemy robić karierę w jakiejś branży, trzeba wykazać się pewnymi zdolnościami i wiedzą, a to wymaga nauki. Jeżeli chcesz zostać programistą w wielkiej korporacji, umiejętności z tego zakresu będą wręcz niezbędne – trzeba będzie się więc wszystkiego nauczyć i to nie tylko w szkole czy na studiach, ale też na własną rękę. Nauka jest ważną częścią rozwoju osobistego i zawodowego, więc należy mieć to na uwadze.
Czy korzystać z testów preferencji zawodowych?
Wśród narzędzi często wykorzystywanych przez psychologów i trenerów zawodowych są testy kompetencji zawodowych. Bardzo łatwo takie testy można znaleźć w internecie, a na ich podstawie da się wywnioskować, w którym kierunku warto iść i która z grup zawodów byłaby dla mnie najodpowiedniejszą. Czy jest sens z tego korzystać? W pewnym zakresie tak, szczególnie gdy jesteśmy osobami bardzo niezdecydowanymi, które kompletnie nie wiedzą od czego zacząć – taki test może nas ukierunkować, gdy stoimy w miejscu. Nie należy się jednak bezwzględnie na nich opierać, są one bardziej wsparciem, niż realnym narzędziem do wyboru zawodu.
Jakie zawód wybrać?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, bo ilu jest ludzi, tyle jest możliwości rozwoju zawodowego. To bardzo indywidualna sprawa i każdy powinien podejść do tego w sposób osobisty biorąc pod uwagę swoje preferencje, zainteresowania i możliwości. Jeżeli się staramy i wykazujemy, na pewno na rynku pracy zostaniemy zauważeni. Znajomość technologii i języków obcych pomaga, bo są one pewną podstawą w dzisiejszych czasach, ale nie są to jedyne umiejętności ważne w pracy. Pasja, obowiązkowość, dążenie do samorozwoju też są bardzo ważne. Jaki zawód wybrać? Ten, w którym się sprawdzimy, a nie ten, który wymusi na nas sytuacja albo inni.
Ostatnio oglądałam webinar Pani Swojego Czasu, w którym mówiła, żeby wybierać zawód/zajęcie zgodnie ze swoimi talentami… i to w sumie takie oczywiste niby, ale mało kto zastanawia się pod tym względem i potem są takie listy zawodów przyszłościowych.