Rozwód jest bardzo trudnym procesem dla obu stron małżeństwa. Często też brak jest obustronnej zgody, co do warunków jego przeprowadzenia. Dlatego w wielu sytuacjach niezbędna jest pomoc adwokata. A w jakich?
Jak przebiega rozwód?
Warto zacząć od tego, że aby rozwód mógł być przeprowadzony, musi wystąpić trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego. Jeśli tak się stało, można zacząć od złożenia pozwu. Dokument ten musi spełniać podstawowe wymogi formalne, tj. zawierać takie informacje jak data oraz miejsce zawarcia związku małżeńskiego, data urodzenia małoletnich dzieci (jeśli dotyczy) oraz miejsca pracy i zarobki zarówno pozwanego, jak i powoda.
Ponadto we wniosku wykazuje się, dlaczego nastąpił rozpad pożycia, można też wskazać świadków, którzy powinni zostać wezwani na rozprawę.
Do tak przygotowanego pozwu należy załączyć jeszcze odpowiednie dokumenty. Gdy są one gotowe, można złożyć wniosek rozwodowy w sądzie właściwym dla okręgu, w którym małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania.
Następnym krokiem jest sprawa rozwodowa. To, jak szybko przebiegnie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy małżonkowie posiadają dzieci oraz czy są jednogłośni, co do wszystkich warunków.
Na końcu sąd wydaje wyrok, w którym określa kto jest winny rozkładowi pożycia oraz ustala wysokość alimentów dla dziecka i zakres władzy rodzicielskiej.
Rozwód z orzekaniem o winie
Najtrudniejsze, zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i emocjonalnego, są sprawy z orzekaniem o winie. Wtedy trzeba udowodnić dlaczego pozwany odpowiada za rozpad małżeństwa, co często jest zadaniem niełatwym i wymaga mówienia o rzeczach trudnych.
Jakie ma to konsekwencje? Jeśli uda się udowodnić winę współmałżonka, można wnosić o obowiązek alimentacyjny, który trwa dożywotnio. Wtedy jednak pomoc prawnika jest najczęściej nieunikniona.
Ponadto adwokat rozwodowy może prowadzić negocjacje z małżonkiem odnośnie opieki nad dzieckiem oraz podziału majątku.
Rozwód bez orzekania o winie
Rozwody bez orzekania o winie są prostsze oraz szybsze w przeprowadzeniu. W większości przypadków małżonkowie nie korzystają też pomocy z adwokata, choć są takie sytuacje, w który może się ona przydać. A jakie?
Przede wszystkim wtedy, gdy trzeba ustalić zakres władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. W takich sytuacjach rzadko występuje pełna zgodność, dodatkowo sąd bada, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla małoletniego.
Ponadto, jak już zostało to wspomniane, prawnicy negocjują podział majątku oraz ustalają sposób korzystania z mieszkania. Przygotowują też niezbędne dokumenty i doradzają, jak powinny wyglądać następne kroki.
Czy pomoc adwokata podczas rozwodu jest potrzebna? Zdecydowanie tak. Jak się okazuje, korzystanie z jego usług ułatwia zarówno przeprowadzenie rozwodu z orzekaniem o winie, jak i bez orzekania. Dlatego warto znaleźć zaufanego prawnika, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy procesu.