Opłatomaty

Oszczędzaj czas dla siebie i rodziny korzystając z opłatomatów

W Polskich miastach pojawia się coraz więcej opłatomatów, czyli urządzeń służących do sprawnego, szybkiego i bezkolejkowego płacenia rachunków oraz dokonywania różnych innych, potrzebnych opłat. Jak z nich korzystać? I dlaczego pozwalają oszczędzać czas dla siebie i rodziny?

Co to są opłatomaty?

Opłatomaty to samoobsługowe urządzenia, które pozwalają na samodzielne dokonywanie wpłat, za co nie pobierane są żadne dodatkowe prowizje – to usługa całkowicie darmowa dla ich użytkowników. Opłatomaty najczęściej można znaleźć w urzędach, bankach, a także w niektórych przedsiębiorstwach, jak np. w salonach operatorów komórkowych, czy w punktach handlowo-usługowych.

Dzięki nim możliwe jest szybkie, bezkolejkowe uiszczenie obowiązkowych opłat, np. rachunku za telefon czy opłaty za wydanie dowodu osobistego. A czy korzystanie z nich jest funkcjonalne i bezpieczne? I czy istnieją bariery związane z użytkowaniem opłatomatów?

Jak działają opłatomaty?

Opłatomaty to urządzenia komputerowe, których obsługa może wydawać się barierą dla seniorów oraz osób niezaznajomionych z nowymi technologiami. Takie osoby, z obawy, że nie będą wiedzieć, jak z nich skorzystać lub popełnią błąd podczas dokonywania opłat, wolą stać w kolejce do „okienka”. A czy naprawdę jest się czego bać? I jak działają opłatomaty?

Obsługa opłatomatów jest bardzo prosta i intuicyjna. Jak można zobaczyć na mera-systemy.pl/oplatomat, mają postać wolnostojących, zabudowanych komputerów z dodatkowymi funkcjonalnościami. Jak ich używać? Na ekranie, który najczęściej jest dotykowy, wystarczy wybrać, jaką opłatę chce się dokonać, a wszystkie następne kroki opisane są na monitorze – teraz trzeba już tylko postępować wedle dalszych wskazówek.

Opłatomaty wyposażone są m.in. w klawiatury, systemu obsługi bilonu, akceptora banknotów oraz zestaw płatności bezgotówkowych. Dzięki temu możliwe jest zapłacenia zarówno gotówką, jak i kartą debetową czy kredytową. Ważnym elementem opłatomatów jest czytnik dokumentów tożsamości oraz drukarka, która drukuje potwierdzenie. Nie ma więc obaw, że użytkownik nie będzie mógł udowodnić wniesienia opłaty. Ponadto urządzenia te są zabezpieczone skomplikowanymi systemami, które pozwalają na zachowanie prywatności danych.

Opłatomaty często przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, mogą posiadać także funkcję voice over. Dzięki temu minimalizują bariery związane z ich korzystaniem.

Korzyści z korzystania z opłatomatów

A jakie są korzyści korzystania z opłatomatów? Przede wszystkim oszczędza się czas, zarówno w urzędach, jak i w innych punktach handlowych, szczególnie, że w najczęściej odwiedzanych miejscach znajduje się zazwyczaj kilka urządzeń.

To sprawia, że można szybko i samodzielnie dokonywać opłat, bez konieczności stania w długich kolejkach, co często związane jest z pojawianiem się irytacji potrafiącej zepsuć cały dzień. A zaoszczędzony w ten sposób czas można poświęcić na wypicie kawy w klimatycznej kawiarni lub na wyjście z dziećmi na lody.

Jak widać, opłaty mają szerokie zastosowanie. Dlatego nie dziwi fakt, że rośnie ich popularność w Polsce i coraz więcej, zarówno prywatnych, jak i państwowych instytucji, decyduje się na ich montaż. To wyjście naprzeciw potrzebom konsumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *