kobiety

Kondycja fizyczna kobiety a menopauza

Menopauza jest bardzo trudnym momentem przejściowym dla każdej kobiety. Związana i kojarzona z przekwitaniem, niesie ze sobą trudności psychiczne i fizyczne. Osoby w dobrej kondycji fizycznej mogą przejść ją lżej, jednak zawsze jest to wymagający czas. Warto jednak zadbać o aktywność także w trakcie menopauzy.

Czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić?

Choć w potocznym rozumieniu menopauza jest kojarzona z ogólnym etapem życia, w języku fachowym określa się w ten sposób ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Czas, w którym organizm przygotowuje się do tego procesu oraz kilka lat później, nazywany jest klimakterium. W tym okresie organizm kobiety zmienia się i stopniowo porzuca swoją predyspozycję do płodności.
W organizmie następują zmiany w równowadze hormonalnej. Obniża się produkcja progesteronu i stężenie estrogenu. Może to powodować nieprzyjemne wahania nastrojów.
O tym, jak przejdziemy ten trudny czas, w dużej mierze decyduje ogólna kondycja fizyczna. Warto już wcześniej przygotować organizm do trudnych zmian, jakie je czekają.

Czy kondycja fizyczna wpływa na lżejsze przejście menopauzy?

Każdy organizm to zupełnie inna historia. Są oczywiście pewne wspólne elementy, jednak to, jak zareagujemy na wahania hormonalne może zależeć w dużej mierze od naszej ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej. Przede wszystkim powinniśmy – nie tylko w okresie poprzedzającym menopauzę, ale już dużo wcześniej – zadbać o odpowiedni odpoczynek i dietę. Ważna jest odpowiednia ilość snu i produkty bogate w aminokwasy i witaminy.

Ważna jest także aktywność fizyczna. Kobieta, która całe życie była aktywna, lżej zniesie dolegliwości. Warto także dodać, że ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na nastrój, dlatego też ważne nie kontynuowanie ich podczas menopauzy.

W jaki sposób aktywność fizyczna może pomóc w menopauzie?

Aktywność fizyczna ma wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną kobiety. Przede wszystkim, organizm przyzwyczajony do wysiłku, bardziej harmonijnie reaguje na wszelkie zmiany i szybciej daje ciału znać, jakich składników, czy też reakcji potrzebuje. Drugą stroną aktywności fizycznej jest kontakt z drugim człowiekiem. Alienacja szkodzi – zwłaszcza w przypadku menopauzy, gdy kobieta bardzo często przestaje się czuć atrakcyjna, następuje także wzrost poczucia wyobcowania. Niezwykle ważne jest, aby w tym czasie spotykać się z innymi kobietami, które przeżywają podobne problemy. Dobrym pomysłem są wspólne spacery, chodzenie po górach czy taniec. Nie należy jednak z aktywnością fizyczną przesadzać – zbyt duży i gwałtowny wysiłek dla organizmu nie jest wskazany i może przynieść odwrotne do zamierzonych efekty. Z ruchu jednak nie należy rezygnować.

2 comments

  • Amanda pisze:

    Wydaje mi się, że dobra kondycja w ogóle pozwala „lepiej” przejść starość. Polecam dziewczynom regularne ćwiczenia, nie tylko dla wyglądu, ale i własnego dobra.

  • Donna pisze:

    Ważne jest, żeby podczas menopauzy dużo ćwiczyć i pić wodę. A przede wszystkim spotykać się z innymi kobietami i korzystać z życia:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *