Witaminy wspomagają funkcjonowanie organizmu, co w przypadku kobiet nabiera jeszcze większego znaczenia po 40. i 50. roku życia. Zastanawiasz się, jakie witaminy dla kobiet będą odpowiednie w trakcie menopauzy? Sprawdź, jakie substancje odżywcze dla kobiet po 40. i 50. są najbardziej potrzebne.
- Zażywanie witaminy D przy przekwitaniu
- Suplementacja witaminy E w trakcie menopauzy
- Przyjmowanie witaminy A przy przekwitaniu
- Stosowanie witamin z grupy B ważne podczas menopauzy
Zażywanie witaminy D przy przekwitaniu
Jedną z najważniejszych substancji odżywczych dla kobiet po 40. i 50. jest witamina D. Warto ją suplementować nie tylko w czasie poprzedzającym menopauzę i podczas niej, ale również w okresie jesienno-zimowym. Organizm absorbuje witaminę D ze słońca, a jesienią i zimą jego ilość jest mocno ograniczona. Pełni ona bardzo ważną funkcję w procesie wchłaniania wapnia i fosforu — składników ważnych do utrzymania prawidłowej budowy kości. W okresie klimakterium kobiety są bardziej narażone na osteoporozę, a regularne przyjmowanie jej pomoże zapomnieć wystąpieniu tej choroby. Dlaczego jeszcze warto zadbać o odpowiednią gospodarkę witaminy D w organizmie? W przypadku kobiet około 40. roku życia odpowiednia suplementacja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia przedwczesnego przekwitania.
Suplementacja witaminy E w trakcie menopauzy
W okresie przekwitania bardzo istotne jest dostarczanie witaminy E, którą często określa się eliksirem młodości. To antyoksydant łagodzący takie nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą jak uderzenia gorąca czy też suchość pochwy. Jest skuteczna w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i nowotworów. Witamina E zapobiega starzeniu się skóry, dlatego może być przyjmowana już przez kobiety po 40. roku życia. Znajdziesz ją w szparagach, kukurydzy, oliwkach, orzechach i ziarnach pszenicy.
Przyjmowanie witaminy A przy przekwitaniu
Witamina A podobnie jak witamina E skutecznie wspiera regenerację naskórka. Te pierwiastki powinny być stosowane razem, gdyż wzajemnie się uzupełniają. Ma ona kluczowy wpływ na wchłanianie białek i przemianę lipidów, dlatego wskazane jest jej suplementowanie w czasie klimakterium. Jej źródłem są m.in. podroby mięsne, czerwona papryka, marchew, jaja i masło.
Stosowanie witamin z grupy B ważne podczas menopauzy
Podczas menopauzy niezwykle ważna jest suplementacja witamin z grupy B (m.in. B1, B5, B6, B9 i B12). Wpływają one korzystnie na funkcjonowanie układów nerwowego i sercowo-naczyniowego. Obniżają poziom cholesterolu i pozwalają zadbać o kondycję włosów, skóry i paznokci. Witaminy z grupy B znajdziesz w kaszach (jęczmiennej i gryczanej), mięsie, rybach, orzechach, fasolce szparagowej i pełnoziarnistym pieczywie.
W trakcie menopauzy warto dostarczać organizmowi również takich składników jak wapń, cynk, potas, żelazo, luteina oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3.
Witamina D jest ważna nie tylko przy przekwitaniu, większość społeczeństwa ma jej niedobory, a tak mało się o tym mówi 🙁