Planujesz ciąże bądź nie zadbaliście ze swoim partnerem o odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku i zastanawiasz się czy możesz być w ciąży? Już w pierwszych tygodniach organizm kobiety wysyła pewne znaki, które mogą świadczyć o tym, że w naszym ciele rozwija się nowe życie. Jakie to znaki i jak je rozpoznać? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
- Najczęstsze i najwcześniejsze objawy ciąży
- Sygnały charakterystyczne dla kilkutygodniowej ciąży
- Co zrobić jeśli wciąż nie mamy pewności?
Najczęstsze i najwcześniejsze objawy ciąży
Jedną z najczęstszych oznak, na które zwracamy uwagę jest brak miesiączki. Oczywiście nie jest to objaw dający nam stu procentową pewność, jednak jeśli nasze cykle do tej pory były regularne, to brak miesiączki jest informacją o tym, że w naszym organizmie zaszły jakieś zmiany. Bardzo częstym objawem związanym z wczesną fazą ciąży jest również tkliwość piersi. Jeśli odczuwamy ból, dyskomfort, mrowienie czy napięcie podobne do tego, jakie zdarza się przed okresem, to również może być sygnał informujący nas o ciąży. Kobiety, które kontrolują swój cykl za pomocą metod objawowo-termicznych, mogą ponadto zauważyć podwyższoną temperaturę ciała o około 0,5 stopnia w stosunku do standardowej wartości.
Sygnały charakterystyczne dla kilkutygodniowej ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży, a więc podczas pierwszych dwunastu tygodni ciąży kobiety bardzo często odczuwają mdłości. Z objawem tym wiąże się również częste poczucie zmęczenia i senność. Mogą również pojawić się zmiany smaku i ochota na nietypowe jak dla nas przekąski lub brak apetytu. Bardzo często stajemy się również wrażliwe na otaczające nas zapachy, które mogą nas drażnić. Nawet kilkutygodniowy płód może sprawić, że nasze wizyty w toalecie staną się częstsze. Powiększająca się macica wywiera nacisk na pęcherz, a jeśli dodamy do tego zmiany hormonalne, to wzmożona częstotliwość oddawania moczu nie jest niczym dziwnym.
Następujące w naszym organizmie zmiany hormonalne mogą również spowodować, że będziemy poddenerwowane lub odczujemy silne wahania nastrojów. Kobiety w ciąży bywają płaczliwe, a jest to wina progesteronu.
Co zrobić jeśli wciąż nie mamy pewności?
W każdym przypadku, zarówno gdy zauważyłyśmy któryś z opisanych tutaj objawów, jak i wtedy gdy mamy tylko niejasne przeczucia, powinnyśmy się upewnić czy mamy rację. Opisane objawy nigdy nie dają stuprocentowej pewności. Najprostszym sposobem, aby się upewnić, jest wykonanie testu ciążowego, który możemy kupić w dowolnej aptece, a nawet drogerii. Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, to koniecznie powinnyśmy udać się do lekarza. Jeśli natomiast wynik jest negatywny, ale wciąż nie jesteśmy przekonane co do jego prawidłowości, to możemy test powtórzyć lub również udać się do lekarza by otrzymać potwierdzenie.
W przypadku, gdy zanik miesiączki nie jest spowodowany ciążą, lekarz powinien zlecić odpowiednie badania. Niezależnie jednak od przyczyn naszego zmienionego samopoczucia bądź innych objawów, powinnyśmy stale zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym organizmem oraz wykonywać badania okresowe. Jeśli będziemy dobrze znały swoje ciało, ciąża może nie być takim zaskoczeniem.
Moja przyjaciółka nie miała prawie żadnych z tych objawów, całą ciąże przechodzi bezproblemowo. Ale ona wyczekiwała dzidziusia, więc regularnie sprawdzała, czy jest w ciąży.