Zastanawiasz się, czy będziesz mogła wykonywać swoją pracę w trakcie ciąży? Tak naprawdę wypełnianie obowiązków zawodowych przez przyszłą mamę zależy od rodzaju pracy i jej stanu zdrowia. Nie zawsze też istnieje możliwość pracy w domu dla kobiet w ciąży. Sprawdź, jaka praca jest bezpieczna dla osoby spodziewającej się dziecka.
- Jakiej pracy nie mogą wykonywać kobiety w ciąży?
- Jaka praca dla kobiet ciężarnych jest bezpieczna?
- Jakie prawa w pracy ma kobieta w ciąży?
Jakiej pracy nie mogą wykonywać kobiety w ciąży?
Kodeks pracy szczegółowo reguluje zasady dotyczące pracy w ciąży i rodzaju zajęć, których ze względu na swój stan nie może wykonywać kobieta spodziewająca się dziecka. Nie powinna ona pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych. Niewskazane jest również, aby kobieta w ciąży wykonywała pracę fizyczną (np. polegającą na przenoszeniu ciężkich przedmiotów) lub taką, która niesie ze sobą wysokie ryzyko urazów.
Kobieta oczekująca dziecka nie może pracować w niekorzystnych dla zdrowia warunkach — takich jak hałas, zimne lub gorące środowisko, pomieszczenia o podwyższonym lub obniżonym poziomie ciśnienia. Nie powinna także być narażona na działanie promieniowania jonizującego lub pola elektromagnetycznego. Niewskazany jest również kontakt kobiety w ciąży ze szkodliwymi czynnikami pochodzenia biologicznego (np. krwią lub wirusami) oraz substancjami chemicznymi (np. detergentami albo żrącymi odczynnikami).
Ze względu na uciążliwe warunki pracy wiele przyszłych mam decyduje się przejść na zwolnienie lekarskie. Jednak w dużej mierze to lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki ocenia, czy wykonywana przez kobietę praca stanowi zagrożenie dla niej i rozwijającego się płodu.
Jaka praca dla kobiet ciężarnych jest bezpieczna?
Przyszła mama może wykonywać dotychczasową pracę pod warunkiem, że wypełnianie obowiązków zawodowych nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla jej zdrowia. Dobre rozwiązanie stanowi praca zdalna dla kobiety w ciąży. Zwłaszcza wtedy, gdy przyszła mama wyraża wolę zajmowania się obowiązkami związanymi z pracą do czasu porodu.
Bezpieczną pracą dla kobiet w ciąży są proste zajęcia manualne (np. rękodzieło), wykonywanie grafik, pisanie artykułów lub wypełnianie ankiet. Przyszłe mamy mogą również podjąć się oceniania produktów, dokonywania tłumaczeń tekstów i porządkowania baz danych. Jednak czas spędzany przed ekranem komputera przez osobę spodziewającą się dziecka nie powinien przekraczać 4 godzin.
Jakie prawa w pracy ma kobieta w ciąży?
Wiele przyszłych mam po przekazaniu pracodawcy informacji o ciąży decyduje się jeszcze przez pewien czas wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki. Mogą one jednak skorzystać z szeregu udogodnień — np. poprosić pracodawcę o dostosowanie zakresu zadań do swoich potrzeb lub wyjść w godzinach pracy na badania. Kobiecie w ciąży przysługuje prawo do skróconego czasu pracy i dodatku wyrównawczego. Dzieje się tak, gdy osoba spodziewająca się dziecka do tej pory wykonywała pracę w systemie dwunastogodzinnym. Wtedy wymiar godzinowy zostaje ograniczony do 8 godzin, a za nieprzepracowane godziny otrzymuje ona dodatek wyrównawczy.
Kobieta w ciąży ma prawo przejść na pełnopłatne zwolnienie lekarskie, jeśli pracodawca nie może dopasować warunków pracy do jej potrzeb. A jakie jest Twoje zdanie na temat pracy kobiet w ciąży? Podziel się swoją opinią w komentarzu.
Najbezpieczniejsza dla ciężarnych kobiet to jest oczywiście praca zdalna, w domowym zaciszu, ale wtedy pojawia się inny problem – możliwa zbyt mała ilość ruchu, która również może być szkodliwa. 🙁
Bezpieczna praca dla kobiet w ciąży to taka, na którą zgodził się lekarz. Ciąża to szczególny czas i i należy o siebie specjalnie dbać. Nie można ciężko pracować ani się męczyć