Sen jest tak samo ważny dla życia jak tlen. Nie da się bez niego funkcjonować. Dzisiejsze społeczeństwo cierpi na problemy związane z zasypianiem lub zmagają się z całkowitą bezsennością. Jak z nią walczyć i co jest jej przyczyną? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Bezsenność – przyczyny
Bezsenność została przez uczonych podzielona na dwie kategorie, na zewnątrzpochodną oraz wewnątrzpochodną. Ta pierwsza spowodowana jest czynnikami czysto fizycznymi jak niewygodne łóżko, hałas, za wysoka lub za niska temperatura w pokoju, migoczące światła za oknem itp. Bezsenność wewnątrzpochodna dotyka już ludzkiej psychiki i spowodowana jest nerwicami, stanami depresyjnymi oraz różnorodnymi chorobami i schorzeniami przewlekłymi jak bóle reumatoidalne, cukrzyca, duszności, nadczynność tarczycy czy nowotwory.
Przez niewystarczającą ilość snu jesteśmy przemęczeni, brakuje nam energii do pracy, mamy pogorszone samopoczucie, jesteśmy niespokojni i nie umiemy się skoncentrować na wykonywaniu określonej czynności. Aby się uporać z tym problemem, najczęściej sięgamy po środki farmakologiczne, jednak te na dłuższą metę nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ przy dłuższym stosowaniu, organizm się uodparnia na ich działanie i kompletnie na nie reaguje.
Jak leczyć bezsenność?
W walce z bezsennością dobrze sobie radzą zioła, dlatego warto sięgać po środki zawierające ekstrakty z walerianu i chmielu. Zioła, jak wiadomo, działają uspokajająco i rozluźniająco, dzięki czemu przedłużają fazę snu aktywnego. Skutecznie zwalczają objawy bezsenności i poprawiają samą jakość snu. Preparaty na bazie ziół nie uczulają i nie uzależniają. Nie mogą być jednak stosowane przez dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia oraz przez osoby zmagające się z niewydolnością nerek, oraz zaburzeniami wątroby. Nie można również prowadzić pojazdów po zażyciu takich środków.
Obok preparatów ziołowych skutecznym sposobem na walkę z bezsennością są leki syntetyczne zawierające melatoninę. Jest to hormon odpowiedzialny za regulowanie godzin snu, czuwania oraz za regularną pracę zegara biologicznego. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących w systemie zmianowym na tzw. nocki oraz często zmieniającym strefy czasowe (kierowcy tirów, autokarów itp.). Nie wolno takich środków zażywać po spożyciu alkoholu, w czasie ciąży oraz karmienia piersią, jak również przy zaburzeniach hormonalnych oraz przy schorzeniach nerek, wątroby i słabym układzie immunologicznym. Nie wolno prowadzić pojazdów. Takie leki wydawane są na receptę.
Bezsenność można zwalczyć również za pomocą domowych sposobów. Naukowo dowiedziono, że zasypianiu sprzyja sok wiśniowy, ponieważ zwiększa wydzielanie melatoniny. Wypicie szklanki czystego soku, rozcieńczonego odrobiną wody mineralnej, przed snem skraca czas zasypiania i wydłuża sen. Sok z wiśni sprawia również że sen staje się głęboki i przynosi prawdziwy wypoczynek dla organizmu.
Ponadto trzeba pamiętać, aby nie kłaść się spać z pełnym brzuchem. Ostatni posiłek należy spożyć na 3 godziny przed snem. Wieczorem metabolizm zwalnia i jedzenie w późnych godzinach powoduje wolniejsze trawienie, co nie pozwala zasnąć. Kolacja powinna być lekka, bez tuczących i ciężkich węglowodanów.
Nieraz przyczyna jest bardzo prosta. W moim przypadku, przyczyną bezsenności okazał sie materac. Po zmianie problem zniknął.